tarafından eklendi tarafından eklendi

Yatırımcı profilinize göre kripto portföyü oluşturma

Belirli kripto paraları takip etmek için bir kripto endeks fonu oluşturmak göründüğü kadar zor değil. Yatırımcının türüne ve bu yatırımlar için sahip olduğunuz zaman çizelgesine bağlı olarak portföy oluşturmanın birkaç yolu mevcut.
 
Bir portföyün amacı, farklı yüksek riskli büyüme varlıklarıyla - veya bu durumda tokenlerle - etkileşimde tutarken, aynı zamanda ayı piyasasında sizi güvende tutacak varlıkları elinde tutmaktır.
 
Yine de bu varlıkların portföyünüzde olması yeterli değil; yüksek getirili hesaplar kullanarak daha yüksek yatırım getirisi (ROI) sağlayabilir ve ideal olarak yatırımınızın bir kısmını koruma altına alabilirsiniz.
 
Her yatırımcının farklı tercihleri ve öncelikleri olduğundan, alışkanlıklarınıza, mali durumunuza, ihtiyaçlarınıza ve isteklerinize göre hangi portföyün size en uygun olduğunu ölçebileceğiniz bazı yolları sizin için derledik. Bunu olabildiğince basitleştirmek için, hangisinin size daha çok hitap ettiğini görmenize yardımcı olabilecek 3 farklı yatırımcı tipi kullanıyoruz:

'Hodler'

Hodler, 'al ve tut' stratejisini kullanan ve sadece kripto para satın almak ve tutmak için 1 veya 2 borsa kullananan kişidir. Adından da anlaşılacağı gibi, Hodler genellikle piyasadaki kısa vadeli fiyat hareketleriyle çok fazla ilgilenmez çünkü yatırım süreleri 5 ila 10 yıl arasındadır. Genellikle arkadaş çevreleri aracılığıyla kripto paralardan haberdar olur ve ilgili kripto güncellemelerini almak için birkaç sosyal medya grubuna veya sohbet odalarına katılırlar.

Yatırımcı

Yatırımcının genellikle geleneksel varlıklara yatırımları olur ve bu varlıklar kendilerine yüzde 5 - 7 oranında kupon, temettü veya faiz getirisi sağlar. Ancak, Yatırımcının ihtiyaç duyduğu şey, mevcut getirilerini artırmak için yeni teknolojilerden veya yatırım varlıklarından yararlanmaktır. Yatırımcı portföyünün yüzde 5- 10 oranı kripto paralara ayrılır çünkü hala kripto alanındaki teknolojiler ve yatırım stratejileri hakkında bilgi edinmektedirler.

Kaşif / Trader

Kaşif veya Trader, daha fazla risk almaya ve merkezi borsalar (CEX) dışındaki DeFi protokollerini denemeye isteklidir. Kaşif, kripto paraları ve ilgili teknolojileri paranın geleceğine açılan bir kapı olarak görür. Ayrıca çeşitli topluluklar içinde tartışmalara girerler ve finansal hedeflerine ulaşmak için yeni stratejiler denemekten korkmazlar.
 
Şimdi farklı portföy stratejilerine ve tanımladığımız üç yatırımcı türüne nasıl uyabileceklerine bir göz atalım:

Dengeli portföy

Dengeli bir portföy, daha önce başka bir makalemizde ele aldığımız üzere, Aylık olarak eşit miktarda farklı kripto paraları satın aldığımız bir sistem.
 
Makalede, ilk 10 kripto para birimini takip ettiğimiz ve bu kripto para birimlerini aylık olarak satın aldığımız bir portföy oluşturduk. Bunu yaparak, bir Dolar Maliyet Ortalaması etkisi oluşturduk, ve böylece değeri düşük olan tokenleri ve aynı zamanda değeri artan tokenlerden daha azını satın aldık. Bu anında getiri sağlamayabilir, ancak zamanla, tokenlerimizin maliyeti piyasaya göre ayarlanacaktır.
 
Dengeli bir portföy oluşturmak, piyasada ortalamayı nasıl almak istediğinize bağlı olarak, ister haftalık, ister iki haftada bir veya aylık olsun, düzenli olarak aynı değerde token satın almak kadar basittir.
 
Oluşturduğumuz portföye dayanarak, ilk 10 kripto para biriminden 100$ değerinde satın aldık. Zamanla, bu bize tutarlı bir büyüme sağlamalıdır. Portföyü bir pasta grafiğine bölecek olsaydınız, şöyle görünürdü:
Yüzdelerin neden düşük göründüğünü merak ediyor olabilirsiniz, ancak bunun nedeni, bu yüzdelerin USD cinsinden ağırlıklı olması ve bu nedenle, değeri artan tokenler, değeri düşen tokenlere göre daha yüksek yüzdeler oluşturuyor.
 
Ayrıca Dogecoin (DOGE) ve Avalanche'ın (AVAX) portföyün yalnızca yaklaşık yüzde 5'ini oluşturduğunu fark etmiş olabilirsiniz. Bunun nedeni, DOGE'nin piyasa değerine göre AVAX ile değiştirilmesidir.
 
Bu tür portföy, kısa vadeli fiyat değişiklikleriyle ilgili endişeleri ortadan kaldırdığı ve portföyün zaman içinde büyüyerek düzenli olarak token biriktirmesine olanak tanıdığı için Hodler için uygundur.
 
Piyasadaki en iyi tokenleri izleyen dengeli bir portföy, kazançları yok edebilecek ve bir gecede kayıplara neden olabilecek çok daha volatil düşük değerli tokenlere maruz kalma riskini azaltır.

Piyasa ağırlıklı portföy

İstikrarlı getiri sağlayan bir portföy, yatırımcıların yüzünü güldürür. Ancak minimum riski korurken kazançları nasıl maksimize edebilirsiniz?
 
Bu durumda, piyasa ağırlıklı bir portföy düşünmelisiniz. Böyle bir portföy, bir tokenin piyasa değerine karşı kripto piyasasının toplam değerine göre hesaplanır.
 
Borsada işlem fonu (ETF) oluşturmaya benzer şekilde, fonun hedeflerine bağlı olarak farklı hisse senetleri ETF'de farklı ağırlıklara sahiptir.
 
Örneğin, ilk 5 tokene (BTC, ETH, BNB, SOL ve ADA) yatırım yapmak istiyorsanız, bu tokenlerin her birine fon tahsis etmek yerine, şu formülü izlemelisiniz — (token piyasa değeri / token piyasa değeri) x 100%

Token

Piyasa Değeri

Bakiye (%)

BTC

894,434,710,737

58.86%

ETH

443,075,272,964

29.16%

BNB

86,113,402,279

5.67%

SOL

53,057,029,908

3.49%

ADA

42,997,871,378

2.83%

Toplam Token Piyasa Değeri

1,519,678,287,266

Pasta grafiği şöyle görünecektir:
Bu tür bir portföy, Yatırımcıya yatırım yapmak istedikleri farklı tokenlere maruz kalmasını sağlayacaktır. Ve çoğu ETF gibi piyasa değerine dayandığından, Yatırımcı zaten buna oldukça aşina olacaktır.

Hızlı büyüyen portföy

Kaşif, daha yüksek getiriler için daha yüksek riskler almayı göze alan benzersiz bir tiptir. Temel olarak, hızlı bir kar elde edebilecekleri genellikle düşük değerli tokenleri ararlar.
 
Bununla birlikte, kripto alanındaki farklı sektörler ilgi görmeye başlarken, kazananları belirlemek zor olabilir.
 
Örneğin, 2021'de LUNA ve SOL gibi protokol tokenleri sırasıyla yüzde 12.866 ve yüzde 10.289 gibi yüksek oranlı büyüme yaşadı. Kaşif bu tokenleri daha önce satın almış olsaydı, astronomik karlar elde edebilirdi.
 
Hızlı büyüyen portföylere sahip yatırımcılar sürekli araştırma yapmalı, en son haberleri takip etmeli ve yeni projelerin tanıtım yazılarını incelemelidir. Böyle bir portföy şöyle görünür:

Son sözler

Kendi koşullarınızı ve istediğiniz sonuçları göz önünde bulundurarak, bu makaleyi kripto yatırım yolculuğunuzda bir miktar birikim elde etmenize yardımcı olacak bir portföy oluşturmak için kullanın.
 
Huobi'de yeni misiniz? Huobi'ye kayıt olun ve yatırım yolculuğunuza başlamanıza yardımcı olacak 300$ değerinde 'Hoş Geldin Ödülü' kazanın! Mevcut bir kullanıcıysanız, Huobi Earn hizmetimize göz atın, boşta duran varlıklarınızdan pasif gelir elde edin!

tr_TR