tarafından eklendi tarafından eklendi

Huobi Learn ile Blockchain Çevresi (14 Mart 2022)

Huobi Learn ile kripto piyasalarını günlük olarak özetlediğimiz Blockchain'e Dair serimize hoş geldiniz.
G7 ülkeleri, “Rus devletinin ve elitlerinin, vekillerinin ve oligarklarının uluslararası yaptırımların etkisinden kaçmak veya bunları dengelemek için dijital varlıklardan yararlanamayacaklarını” “sağlayacaklarına” dair ortak bir bildiri yayınladı. Açıklamada ayrıca G7 ülkelerinin “varlıklarını geliştirmek ve transfer etmek için dijital varlıkları kullanan yasa dışı Rus aktörlere maliyet uygulayacağı” belirtildi. Bunu takiben Japonya, kripto borsalarından Rusya ve Beyaz Rusya'ya karşı varlık dondurma yaptırımlarına tabi kripto varlıkları içeren işlemleri işlememelerini istedi. Japonya Finansal Hizmetler Dairesi'nden (FSA) üst düzey bir yetkili, bu hareketin "G7 ivmesini canlı tutmak" anlamına geldiğini söyledi. Yaptırım uygulanan hedeflere yetkisiz ödeme yapmaktan sorumlu olan herkes üç yıla kadar hapis cezasına çarptırılabilir veya 1 milyon yen ($8,487,52) para cezasına çarptırılabilir.
COVID-19'un başlangıcından bu yana ilk kez ABD Merkez Bankası'nın Çarşamba günü hedef federal fon oranını artırması bekleniyor. Bu, kripto paralar, emtialar ve borsalar arasında bir tepki dalgasına yol açtı – kripto geçen hafta hacim azalırken ve stoklar kırmızıya dönerken, emtialar aynı dönemde değerde önemli bir artış gördü. Oxbow Advisors yönetici ortağı Ted Oakley, 25 baz puanlık bir artışın beklendiğini söylerken, bir Bloomberg raporu vadeli işlem piyasalarının "bu yıl yaklaşık 165 baz puanlık sıkılaşma" gösterdiğini söyledi. Pek çok analist ve ekonomist de Fed'in parasal gevşeme taktiklerinin sona erdiğine inanıyor; Para Politikası Analitiği ekonomisti Derek Tang, bunu yapmamanın "sağlam politikanın ne olduğu ve nereye gitmesi gerektiği ile tutarsız olacağını" söyledi.
AB'nin Kripto Varlıklar Piyasası (MiCA) teklifinde değişiklik yapılması, bir BTC yasağının hala mümkün olduğunu öne sürerek, Ekonomik ve Parasal İşler Komitesi'nin (ECON) paketi oylamadan kısa bir süre önce önerildi. Enerji yoğun çalışma kanıtı (PoW) madenciliği olan madeni paraların yasaklanmaması için dil yakın zamanda değiştirilmiş olsa da, birkaç Avrupa Parlamentosu üyesi “sürdürülemez” kripto para birimlerini hedeflemeye karar verdi. Değişikliklerde PoW'dan açıkça bahsedilmese de, yeni hüküm, kriptonun “konsensüs mekanizmalarına göre minimum çevresel sürdürülebilirlik standartlarına tabi olacağını” söylüyor. ECON, önümüzdeki Pazartesi teklifin en son sürümünü onaylarsa, Bitcoin ile ilgili hizmetler varsayılan olarak AB kripto düzenlemesinden hariç tutulacak.
$26,5 milyonluk bir işlemle CoinShares International Ltd., İsviçre merkezli çevrimiçi banka FlowBank SA'daki payını 9.02%'den 29.3%'ye çıkardı. Bu, eskiyi FlowBank CEO'su Charles Henri Sabet ile birlikte 32.06% oy hakkına sahip ortak hakim hissedar yapıyor. CoinShares, anlaşmanın bir parçası olarak FlowBank'ın Galata ürününü kullanacağını ve kendisi ile dijital varlık protokolleri ve piyasaları arasında bir bağlantı oluşturacağını söyledi. Ayrıca CoinShares CEO'su Jean-Marie Mognetti, FlowBank'ın yönetim kuruluna kripto strateji danışmanı olarak katılacak. Sabet yaptığı açıklamada, bu şekilde FlowBank müşterilerinin “CFD'lerde CoinShares'in kriptosuna yatırım yapabileceklerini ve dijital para birimlerine maruz kalabileceklerini” söyledi.
BAE'yi bir kripto merkezi olarak konumlandırmak amacıyla, Orta Doğu'nun en büyük yıllık çağdaş sanat fuarı olan Art Dubai, 15 yıllık tarihinde ilk kez dijital sanat eserlerine yer veriyor. Bu yılki dört günlük fuar, 17 galeri ve platformdan oluşan bir kanadın tamamını NFT'leri sergilemeye ve satmaya adayacak. Art Dubai'nin yönetici direktörü Benedetta Ghione, NFT'lerin BAE'deki artan popülaritesinin yanı sıra ülkenin “büyüyen bir kripto merkezi” statüsünün bu yılki fuarı NFT'leri öne çıkarmak için “mükemmel zaman ve mükemmel yer” haline getirdiğini söyledi. NFT sanatçıları arasında Dubai merkezli Fin karma medya sanatçısı Vesa ve Lübnanlı sanatçı Magda Malkoun yer alıyor.
Ukrayna, Rus işgalinin tarihini benzersiz dijital sanatla işaretlemek için bir NFT koleksiyonu başlatacak. Dijital dönüşüm Bakanı Alex Bornyakov, koleksiyonun “NFT formatında Rus-Ukrayna savaşının bir müzesine” benzeyeceğini söyledi. Ukrayna'nın Rusya'ya karşı savunma çabalarına yapılan kripto bağışları, kask ve kurşun geçirmez yelek gibi askeri teçhizatın yanı sıra medya faaliyetlerine harcanan parayla $60 milyon sınırını aştı. Bornyakov, ülkenin “dijital diplomasisinin”, sosyal medya platformlarının Rus devlet medya içeriğini engellemesi veya işaretlemesi gibi “olumlu sonuçlara” yol açtığını söyledi. Ek olarak, bir Telegram kanalını yöneten gönüllü bir BT uzmanları ordusu, bilgisayar korsanlarının trafik bombardımanı kullanarak devlet destekli web sitelerini devre dışı bırakmasıyla, siber saldırılar alanında Kremlin'e kendi ilacını tattırıyor. Bornyakov, Rusya'nın “(dijital) savaşı 14 gün önce başlamadı. Sürekli DDoS saldırıları, web sitesi tahribatı ve veritabanı hırsızlığı ile 8 yıl önce başladı ve ekledi, "Biz sadece onlara bizim gibi hissettirmek istiyoruz."
Paradan ne haber?
Huobi Global'den alınan verilere göre, BTC bu sabah 37.500'e düştükten sonra bugün yaklaşık 39.000'e yükseldi. Benzer şekilde, ETH bugün 2.600'e yükseldi. Günlük grafikler BTC için devam eden bir toparlanma olasılığını gösterirken, ETH eğilimi belirsizliğini koruyor. Sözleşmeler açısından, Huobi Vadeli İşlemleri verileri, BTC vadeli işlemlerinde istikrarlı açık faiz (OI) ve ETH vadeli işlemlerinde artan OI, ilki için sabit hacim ve ikincisi için biraz azalmış hacim gösteriyor.
Bu toparlanmalar, hafta sonu Rusya'nın Polonya sınırına yakın Ukrayna'daki bir askeri eğitim merkezine düzenlediği füze saldırısında 35 kişinin ölümüne neden olan fiyat düşüşlerinin ardından geldi. BTC $37.800 civarında ve ETH $2.500 civarında (her ikisi de hafta sonu başlangıcından itibaren yaklaşık 3% düşüşle) işlem görürken, çoğu büyük altcoin kırmızı renkteydi. Rusya'nın Ukrayna'yı işgali, BitBull Capital CEO'su Joe DiPasquale'nin “Mayıs, Haziran ve Temmuz'da görüldüğü gibi düşüş evrelerinde tipik olduğunu ve genellikle Ocak ayının sonunda girdiği $37.700 ve $45.000 aralığı arasında BTC'nin sıçramasını gördü. güçlü fiyat diplerinden önce gelir”. Bu fiyat hareketlerini de Rusya-Ukrayna çatışmasına bağladı.
Huobi'de yeni misiniz? Huobi'ye kayıt olun ve yatırım yolculuğunuza başlamanıza yardımcı olacak 300$ değerinde 'Hoş Geldin Ödülü' kazanın! Mevcut bir kullanıcıysanız, Huobi Earn hizmetimize göz atın, boşta duran varlıklarınızdan pasif gelir elde edin!
tr_TR