tarafından eklendi tarafından eklendi

Bitcoin Tarihindeki 7 Önemli Olay

Genesis Bloğu

03 Ocak 2009

“The Times 03 Ocak 2009 - Genel Sekreter, bankalar için ikinci kurtarma paketinin eşiğinde.” Bitcoin'in gizemli yaratıcısı Satoshi Nakamoto, bu manşeti, muhtemelen ağın başlatıldığı zamana ait bir damga ve aynı zamanda Bitcoin'in ekonomideki rolü hakkında bir yorum olarak, Bitcoin blok zincirinin ilk bloğuna ekledi.

Genesis bloğu Blok 0'dır ve Bitcoin blok zincirinin büyüdüğü kök görevi görür. 2008 yılında Nakamoto tarafından yayınlanan Bitcoin White Paper'ın (Bitcoin Teknik Dokümanının) uygulanmış halidir. Altı gün içinde Satoshi Nakamoto ilk bitcoin işlemi olan Block 1'i yarattı ve yedinci günde muhtemelen dinleniyordu.

bitcoinmarket.com

17 Mart 2010

İlk kripto para borsası bitcoinmarket.com açık piyasada Bitcoin ile itibari para alışverişi yapma fırsatıyla karşımıza çıktı. Site ilk olarak Bitcointalk forumunda "dwdollar" kullanıcısı tarafından gündeme getirildi ve aktif faaliyete geçtiğinde PayPal ile ödemeleri kabul ediyordu.

Site sorunlarla boğuşuyordu ve borsada gerçekleştirilen bir dizi dolandırıcılıktan sonra, 2011'de Paypal hizmetini kaldırdı. bitcoinmarket.com sonunda işlevini kaybedecek ve tahtını Huobi, Bitstamp ve meşhur Mt.Gox gibi yeni nesil kripto para borsalarına kaptıracaktı.

Bitcoin Pizza Günü

22 Mayıs 2010

Laszlo Hanyecz isimli kullanıcı, Papa John'dan 10.000BTC'ye iki pizza satın alarak Bitcoin tarihine geçti. İşlem, Bitcoin'in mal satın almak için ilk kez kullanılmasından dolayı tarihe geçti ve Bitcoin ile yapılan ilk ticari işlem olarak kutlanıyor.

Bitcoin'in gelişimine katkıda bulunan Hanyecz'in, bir Bitcoin forumunda fiyatla ilgili sohbetinde şu anki değeriyle milyonlarca dolar eden BTC'leri 2 adet pizza için harcamasıyla ilgili pişmanlığı bulunmuyor .

Bitcoin Pizza Günü artık kripto takviminde yer alıyor ve dünyanın dört bir yanındaki kripto meraklıları hem de pizza restoranları tarafından kutlanıyor.

İlk 'Halving'

28 Kasım 2012

Bitcoin blok zincirinde her 210.000 blok üretiminin ardından madenci ödülleri yarıya indirilir. Bitcoin blok zincirinin başlangıcında, madenciler her işlem için 50 Bitcoin alıyordu. İlk 'halving'in ardından madenci ödülleri 25'e düştü. Yaklaşık her 4 yılda bir yarılanma (halving) gerçekleşiyor. 2021 itibarıyla madenciler, işledikleri her blok için 6,25 Bitcoin alıyorlar.

Bu sistem, toplam 21 milyon Bitcoin'lik sınırlı arzla birlikte, kripto paranın değerini artıracak bir etki yaratmak için Bitcoin blok zincirine kodlanmış bir kural.

Bitcoin halving, 2140 yılına kadar madenci ödüllerini azaltarak bitirecek ve bundan sonra madenciler artık Bitcoin ile ödüllendirilmeyecek, ancak işlem (komisyon) ücretleri aracılığıyla ağ kullanıcısı tarafından finanse edilecek.

2013 Bitcoin Çatalı

12 Mart 2013

Bitcoin yazılımının 0.7 sürümünden 0.8 sürümüne yükseltilmesi için kodlanan yazılım Bitcoin blok zincirinin fork olarak bilinen şekilde ikiye bölünmesine neden oldu. Yaklaşık altı saat boyunca, Bitcoin defterinin iki farklı kaydı aynı anda mevcuttu.

25 işlemin oluşturulduğu hatalı bir zincir, geliştiricilerin 0.7 sürümüne geri dönmeye karar vermesiyle terk edildi. Bitcoin geliştiricileri, büyük borsalar ve madencilik havuzlarıyla iletişime geçerek eski sürüme geçiş yaptı. Finansal etki önemliydi ancak çok da büyük olmadı: O sırada yaklaşık 36.000 ABD Doları değerinde BTC zararı oluştu.

Bitcoin fiyatı yaklaşık yüzde 24 oranında düştü, ancak çatal çözüldüğünde kayıplar hızla tersine döndü.

Bu, Bitcoin blok zincirinin ilk çatallaşması değildi. 2010 yılında daha ciddi bir hata oluştu ve 53 blok sonra çözüldü. Geliştiriciler hiçbir şey yapmamış olsaydı, daha fazla madencinin 0.8 sürümüne geçmesiyle 2013 çatalı kendiliğinden çözülebilirdi. Tüm bu yaşananlar BTC kayıt defterinin sağlamlığını test etmiş oldu. Teknolojiye olan güven büyük ölçüde sarsılmazken, geliştiriciler için çekirdek koddaki sorunları tanımlamak ve çözmek için bir fırsat sağladı.

Mt.Gox hırsızlığı

2011-2014

Bitcoin'in en büyük hırsızlığı Mt.Gox borsasında gerçekleşti. Skandal patlak verdiğinde, Japonya merkezli Mt.Gox dünyanın en büyük kripto para borsasıydı ve dünya Bitcoin ticaretinin yaklaşık yüzde 70'ini idare ediyordu.

2013'ün ikinci yarısında, Mt.Gox ABD yetkilileriyle sorun yaşadı, müşterileri borsadan itibari para almakta gecikmeler yaşıyordu ve şirketin ödeme gücü hakkında şüpheler arttı. Şubat 2014'ün başında, Mt.Gox tüm para çekme işlemlerini askıya aldı ve ardından 3 hafta sonra 28 Şubat 2014'te iflas koruması için başvuruda bulundu. CEO Mark Karpelès, 2011-2014 yılları arasında cüzdanlarından 750.000 Bitcoin'in (o zamanlar yaklaşık 473 milyon ABD doları değerinde) çalındığını iddia etti.

Takip eden soruşturmada, Karpelès tutuklandı ve Mt.Gox'un varlıklarını şişirmek için verileri tahrif etmekten suçlu bulundu. 2019'da Japon mahkemeleri tarafından ertelenmiş 30 ay hapis cezasına çarptırıldı. Mt.Gox'un alacaklıları, Mt.Gox'un kendilerine $2,4 trilyon borçlu olduğunu iddia etti. İflas işlemleri 2021 yılı itibarıyla halen devam etmekte. Aklanan kayıp Bitcoin'ler inceleniyor olsa da henüz kurtarılabilmiş değil.

İlk Bitcoin ETF'si

18 Şubat 2021

Ontario Menkul Kıymetler Komitesi İlk Bitcoin borsa yatırım fonunu onayladı (ETF) ve Toronto Menkul Kıymetler Borsası'nda halka arz edildi. Bu, bugüne kadar geleneksel bankacılık ve finans sistemi tarafından kripto para birimlerinin benimsenmesinin en önemli seviyesini temsil ediyordu. Borsa katındaki bir yer, Bitcoin sahipleri, özellikle de Bitcoin varlıklarını çeşitlendirmek veya tasfiye etmek isteyen kurumsal yatırımcılar için birçok olasılığa kapı açtı.

Kripto ve geleneksel finansal sistem arasındaki ilişki, özellikle İsviçre kurumu Falcon Private Bank'ın 2017 yılında varlıklı müşterilerine sunduğu talebe bağlı bitcoin yatırım hizmetleri gibi teklifler ve Kanada, Vancouver'daki ilk Bitcoin ATM'leri gibi gelişmelerle yıllar içinde daha da yakınlaştı.


“Her şey gerçekleşirken ben de oradaydım” diyebilir misiniz? Blockchain tarihinde ve kripto pazarlarında hiç yakın plan, uygulamalı bir rol oynamadıysanız, Huobi Borsa hesabı açarak, Bitcoin alım-satımı yapma, yatırım yapma gibi konularda deneyim kazanmaya başlayın. Yeni kullanıcılar Hoş Geldin kampanyamızla birlikte $170 değerinde ödül kazanabilirler! Hesabınızı bugün açın>> 

tr_TR